poniedziałek, 23 maja 2011

Dlaczego mam opory przed pisaniem o polskich firmach, tym bardziej ze właścicieli paru z nich znam od lat. Czy to zwykła ludzka bezinteresowna zawiść, tak typowa w naszym kraju, powoduje, że nie piszę o ich dokonaniach? Czy to kompleksy i zazdrość wyłażą ze mnie? Sam nic nie konkretyzuje, działam bez planu na pięciu frontach, macam we mgle atakowany super pomysłami ze wszystkich stron... Mam gdzie i kiedy robić, po przeprowadzce miejsca mam aż za dużo, strych, garaż, piwnice. Dlaczego nic nie robię? Krytykowanie i cynizm są w modzie, mnie też się to udziela. Cwany jestem jeśli przychodzi do wytykania błędów. Dlaczego sam nie zrobię lepiej?
Jasna cholera! Czas skończyć z ludzka małostkowością! Postanowiłem napisać o rodzimych firmach i od teraz mocniej popierać ich działania. Jeśli kogoś pominąłem to z niewiedzy. Układ przypadkowy

MaxMini - firma walcząca na rynku od ładnych paru lat. W swojej ofercie maja sporo fajnego towaru. Link do sklepu.

Kromlech.eu - firma zaprzyjaźniona z MaxMini, skupiona na alternatywnych wariantach Orków. Masa rewelacyjnego stuffu. Mam trochę ich towaru, postaram się niebawem coś więcej zaprezentować. Link do sklepu.

Spellcrow / Umbra Turris - Umbra Turris to produkt firmy Spellcrow. Skirmisz fantasy, ciekawe modele w lekko oldskoolowym stylu. Zasady do pobrania darmo. Chłopaki dwa lata temu zaliczyli lekki falstart. Po przemyśleniu i ogarnięciu tematu nie zrażeni konsekwentnie realizują swoją wizję. Uwagę zwraca dopieszczona graficznie strona projektu.

Scibor Miniatures - można go lubić albo i nie ale jednego nie można mu zarzucić, robi twardo swoje i rozwija temat. Ciężki w stylu ale może się podobać. Pierwszy użył metody "odciskania" z czasem znalazł wierne grono fanów.

Hitech Miniatures - nowa firma na rynku. W pierwszej chwili myślałem, że to produkty Ścibora pod inną marką, kreatywne zapożyczenie metody odcisków.

Micro Art Studio - najpoważniejsza z obecnych tu firm. Zaczynali od podstawek których linię nadal rozwijają. Oficjalna firma ludków ze "Świata Dysku". Dużo i fajnie.

Pulp City - jedyna chyba polska firma bardziej znana w USA niż w kraju. Autorzy skirmisza o super herosach, figurki najwyższej klasy. Czasem w naszych sklepach można trafić na ich zestawy startowe.

Portal - grube wydawnictwo zajmujące sie RPG, planszówkami itp, trochę nie pasują do zestawienia "małych" firm ludkowych. Piszę bo wchodząw temat skirmisza za sprawą Neuroshimy Tactics. Zapisalem się na beta-testową grupe, zasady zapowiadają rewelacyjną grę, gorzej z ludkami. Temat się rozkręca.

Pole Bitwy - firma celująca w 15mm. Wiem że maja sporo fajnych pomysłów, na razie gorzej z realizacja ale idzie w dobrym kierunku. Rewelacyjne zombiaki i oryginalne małpy!

Oddział Ósmy - sklep, klub, producent figurynek 6mm i podobnych mini wielkościach. Nadal nie maja własnej www. Wygooglany kontakt. Nie bardzo to rozumiem ale może wolą oddać towar dystrybutorom i nie zawracać sobie głowy tematem marketingu w sieci. Podobno oficjalnym na zagranice jest PicoArmor

Wargamer - sklep i dystrybutor masy gier historycznych. Autorzy ludkowego Ogniem i Mieczem, rodzą go w bólach ale podręcznik podobno już w składzie. Rewelacyjne ludki!

Dwarf Tales Miniatures / Warcanto - skirmish fantasy, Warcanto, zasady do pobrania darmo. Ciekawe ludki choć momentami chyba zbyt kontrowersyjne pomysły, link do sklepu.

Puppets War Kolejna firma z Warszawy, kolejny około orkowy projekt. Gringo Orki, roboty i bitsy.

8 Comments:

 1. Artur said...
  Nie wierzę... :)
  Gonzo said...
  A jednak. Nie duzo tego mamy ale troche się robi... Mysle, ze ktos cos jeszcze dlubie ale nie po prostu nie trafilem. Plus tych kilku ktorzy rzezbia dla Privater Pressa, Warlorda... :-)
  Anonimowy said...
  Gonzo, wierz lub nie ale zapewne nigdy bym w nic nie grał, ani niczego nie stworzył gdyby nie pewne zdarzenie. Trafiłem do "pewnej" księgarni i tam gadałem z "pewnym" gościem, który miał taką pasję do gier, że mi się udzieliła i trzyma do dziś. Daję rade coś tworzyć bo Ktoś mnie kiedyś zainspirował...
  Gonzo, wielkie dzięki za to.
  Pirian
  Gonzo said...
  Dzięki serdeczne, niesamowicie przyjemnie jest coś takiego przeczytać. :-)
  Dziadu z lasu said...
  "Wargammer" od promieniowania gamma co się od niego hulkuje? ;)
  Gonzo said...
  Wagammer Warhammer kto by te nazwy spamietal. Juz poprawiam :D
  Madness said...
  Mówisz, że mało, ale moim zdaniem całkiem solidne te nasze firmy. Jak popatrzeć w internet to jest się czym poszczycić i takie firmy jak Micro Art, Maxmini czy Kromlech ;) mają międzynarodowe uznanie.
  Gonzo said...
  Mało ale robią dużo :-)

Post a Comment 

blogger templates | Make Money Online