środa, 14 marca 2012

Jakiś czas temu wpadł mi do głowy pomysł wycinanego laserem domku. W sumie to nic nowego, firmy produkujące podobne rzeczy istnieją na rynku od lat. Sam nie miałem bliższego kontaktu z tą technologią, w teorii do wycinarki dostarcza się plik CAD-owski, laser ciacha, dostajemy model. Banalne, więc postanowiłem przetestować. Płaski rysunek techniczny opracowałem w Corel`u by mieć pewność co do spasowania elementów i formy konstrukcji, obmacałem wirtualnie w 3d. Długo szukałem punktu usługowego, który zdołałby wykonać tak skomplikowany projekt. W końcu się udało, dziś dostałem przesyłkę.
Złożenie modelu trwało kilka minut i byłoby dość przyjemne gdyby nie to, że tolerancja lasera wycinarki była inna niż zakładałem i pewne elementy musiałem przejechać kilka razy pilnikiem. Szczeble drabinki zaprojektowałem jako osobne części i jako takie zostały wycięte, jednak ostatecznie ich nie użyłem, wyglądały potwornie sztampowo i nudno. Dużo fajniej prezentowały się wypełnienia otworów z ażurów. Oszczędza to materiał i obniża koszt. Drabinkę sklejałem superglutem. Na razie model zostawiam sote ale z czasem jakoś go podmaluję...
Pojemność platformy planowałem na pięć ludków, odnoszę wrażenie że miejsca jest wystarczająco dużo. Oceńcie sami. Poniżej rendering i fotki gotowej wieżyczki.5 Comments:

 1. Inkub said...
  Wygląda bardzo dobrze, a drabinka wyszła świetnie - ma lepszy wygląd niż standardowe schodki. Jak ten materiał przyjmuje farbę? Kiedy pokazywałeś projekt, sądziłem, że będzie to trochę cieńszy materiał, tak wygląda ciut ciężko, niemniej jednak bardzo solidnie. Podoba mi się.
  Gonzo said...
  To 3mm sklejka, testy za nami. Moze da się dorwać ciut cieńszą. Na nogach jest i platformie jest dobrze, "burty" i szczeble trochę ciężkawo wyszły. Dość wysokie to jest i w sumie chyba fajnie wyszło.
  quidamcorvus said...
  Fajny patent na makiety :)

  Dodaj jeszcze drut kolczasty, krzywo przybite deski, nity i fragmenty blachy falistej, dużo czerwonego i będzie 'orkowo na 100%'.
  Gonzo said...
  Tak będzie!
  pawel0898 said...
  Miało wyglądać jak samoróbka orków i tak wygląda;-)

Post a Comment 

blogger templates | Make Money Online