piątek, 12 czerwca 2009

Tak się kulawo złożyło, że mnie w sieci ze trzy dni nie było. Nastąpiło Wydarzenie ,które wstrząśnie światkiem RPG a młodych niezdecydowanych skieruje na właściwe tory. Jeszcze być może tego nie doceniamy, może niektórzy nie rozumieją co właśnie się stało. Panie i panowie czas ogłosić Nową Erę polskiego RPG. Zacznę od początku.

Od dłuższego czasu w sieci w temacie RPG następują zmiany, poważne zmiany. Na naszych oczach zachodzi rewolucja. Wypunktuję bo prościej będzie się odnosić.

Pierwsza rzecz to Jarl i, nieodżałowany, wątek o początkach polskiego RPG! Ileż tam było informacji, aż kichę skręca, że szlag to trafił. Wywiady z Jackiem Ciesielskim i Arturem Marciniakiem rzucały światło na pra początki polskiego RPG.

Druga rzecz to inicjatywa Jarla dotycząca zebrania polskich blogów RPG w jednym miejscu. Niby nic takiego, ale spowodowało to tyle, że ludzie ZACZĘLI PISAĆ! W tajemniczych okolicznościach następuje zgon blogów Jarla, lecz czujny Paladyn pochwycił upadający sztandar i popędził dalej nie pozwalając by ta genialna w prostocie idea padła. Powstają Blogi RPG
Trzecia rzecz Borejko ogłasza Karnawał Blogowy RPG. Pomysł prosty ale jakże świetny, zaproszeni do współpracy na swoich blogach piszą jedną notkę na konkretny zadany temat. Na pierwszy ogień idzie Przyszłość Gier Fabularnych.

5 Comments:

 1. Ojciec Kanonik said...
  Kurfens, aleś posłodził. ;P Zapomniałeś dodać:

  1) Borejko nakręcił Magnesa na to, by w międzynarodowej RPG Bloggers Network był link do polskiej blogosfery (Planety). :)

  2) Wywiad z Ciesielskim przeprowadził chyba Miszkurka w MiMie, tam był tylko link do niego.

  3) Arta o graczach podzielonych ze względu na historię polskiego RPG nie mam, niestety - jeśli znajdę, to zrobię na pewno reprint.

  4) Myślę, że Ścieżka, Trójca, Wyspy Przeznaczenia, a nawet tłumaczenie TSOY i dalsze związane z tą inicjatywą rzeczy są kolejnymi cegiełkami powstawania czegoś takiego jak pluralizm gustów i wykorzystywanie nowości technologicznych. :)

  A czy New Age nadchodzi? Indianinem nie jestem, rewolucji nie przewiduję (bo jest w zasadzie niemożliwa), ale mi się osobiście zaczyna po 20 latach grania w RPG polski rynek podobać - powoli do przodu i alleluja. ;)
  Borejko said...
  Dzieki za słodzenie w stylu 3 w 1. I też trochę poprostuje, nie umniejszając roli dwóch osób Jarla i Magnesa. Magnes miał pierwszy agregator w postaci Planety, ja tylko przekazałem mu ten który ja stworzyłem (czyli linki do xx bloggerów), coby nie mnożyć bytów ponad miarę.
  W międzyczasie ktoś się chciał pod to wszystko podpiąć i zyskać trochę swojego fame, nie wyszło mu - to trochę mnie pooczerniał. Jednak jak się okazało zwyciężyło to na co stawiałem ja z agregatorem- logika i IQ bloggerow i o jego inicjatywie zapomniano.
  Inna inszość z Ciesielskim, Jarl zlinkował tylko do fragmentu wywiadu z Ciesielskim, a do jednej z dyskusji włączył sie AMarciniak.
  Natomiast z Jarlowego bloga artykuł dzielący graczy był bardzo wartościowy, szkoda że go nie ma - pomimo że nie zgadzałem/liśmy się z okresem przedmimowym.
  Paladyn said...
  Taka inicjatywa jak Karnawał daje poczucie sensowności. Ciesze się, że biorę w niej udział, mam nadzieję, że zadowoleni są też czytelnicy. Fakt pozostaje faktem, że w ludziach tkwi potencjał, kreatywność, trzeba niekiedy nadać im jakiś kierunek. Oby teksty były tak dobre i celne jak dotychczas. W zasadzie nie martwię się o to, bo "współzawodnictwo" wymusza pięcie się w górę. Będzie dobrze, trzeba jedynie poczekać na kolejny miesiąc i następny temat.
  Gonzo said...
  Dla mnie powalajacym odkryciem byly Cienie. Mysle ze gier tego typu i na podobnym poziomie (nie)komplikacji oczekuja poczatkujacy gracze.

  Wywiad z Ciesielskim prowadzil redaktor Fanzinu K6, tekst mial sie ukazac w kolejnym numerze ale ksiegarnia wziela i padla :(
  Zeby sie nie marnowal to poszlo do MiM`a.

  Poza tym przyswieca mi idea taniego grania na poziomie, czy to w RPG czy ludki. Tanie granie i proste zasady to moim zdaniem magnes na mlodych. Skomplikowac zabawe zawsze zdaza.
  Paladyn said...
  Myślę, że na bazie karnawału można by utworzyć coś jak bazę darmowych systemów po polsku. Światy, mechaniki, pomysły, warto coś takiego zrobić. Ja od jakiegoś czasu pracuję nad mini-settingiem do Pathfindera, chcę go niebawem opublikować, pewnie tak jak O.K. Anaborię.

  No i rzecz jasna pozostaje idea magazynu pulpowego, która nie umarła, a powoli rozwija się i nabiera kształtów.
  Stay tuned!

Post a Comment 

blogger templates | Make Money Online