piątek, 8 maja 2009

Gadalem z przyjacielem. Zainspirował mnie do napisania tego wydumanego posta. Obserwując światek RPG`owy dostrzegam, że wielu młodych graczy przy tworzeniu swoich niesamowitych herosów do gier ma kompleks niższości, wobec tych pięknie brzmiących germańskich imion. Jasne ze słowotwór nazwy 'słowanie' wywodzi się ze 'slave' toć to niewolnicy, mięcho do podbojów. Więc od razu dostajemy psycho-doła.
Czemu, zapytuje, podchodzimy do naszych własnych imion bez zrozumienia. Zdają się być wyszargane i nic nie znaczące. Zaraz, zaraz, chwila moment, gdy jednak zagłębimy się w temat może się okazać, że po przetłumaczeniu zwykły Wojciech staje się po chwili namysłu Warhackiem. Sławomir potężnym Glorybrightem, a cieć Władysław spod budki z piwem objawi się nam nagle jako Masterfame. Czy mamy powody do wstydu? Pozdrawiam wszystkich gorąco Breakpeace Neckscutter.

7 Comments:

 1. Paladyn said...
  Fajna myśl, bo pomaga dostrzec wartość tego, z czym się wyrosło i co się uważało za przaśne i nudne jak wycinanka kurpiowska. :)
  Aradpa said...
  No cóż droga była nieco inna :)
  w II czy III w.n.e. geogarf rzymski określił mieszkańców tych ziem jako sklavinów, problem w ty że tam słowian jeszcze nie było:) przyszli tam dopiero w wieku VIn.e. i rozpełzli się od stepów czarnomorskich po Łabę i od Zatoki Fińskiej po Adriatyk. Tę nazwę przejeli prawdopodobnie germanowie i w dzisiejszym niemieckim sklave znaczy niewolnik ale istnieje tez anglosaski thral któey równiez niewolnika oznaczał.
  Ale wracając do imion. Problem bierze sie raczej z nieznajomości znaczenia imion i nie przykładania do nich wagi. w dzisiejszej kulturze masowej imiona stały się poprostu etykietkami bez znaczenia podczas gdy kiedyś miały być zapowiedzią tego jaki miał być człowiek nim obdarzony. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia własnych imion i z ich pochodzenia więc skąd maja brac pomysły na imiona bochaterów?
  np. celtycki Artus znaczy niedźwiedź po straosłowiańsku to w transkrypcji łacińskiej Misiko czyli Miszka, Mieszko. podobnie jest z całą grupą imion wywodzącą sie z tradycji biblijnej, Michał>Michael>tóż jak nie bóg.
  z tradycji greckiej Teodor to nic innego jak swojsko brzmiący Bożydar, Teofil to Bogumił ect.
  Aradpa said...
  No i jest jeszcze kwestia przydomków, używanych w społeczeństwach rozwińiętych [czyt. siedliska wieloludzkie :)] gdy zasób różnych imon zostaje wyczerpany dobrze jak mozna odrożnić od siebie np dwóch Macków używajac na przykład do tego ich cech charakterystycznych Maćko Biały lub Maćko Czarny, Zbigniew Momot znaczy Jakała lub Zenon Kuternoga, kolejnym aspektem jest kwestia pochodzenia z konkretnego miejsca lub rodziny. W przypadku większości ludzi żyjących w starożytnosci i średniowieczu nie były to raczej czasy wielkich migracji za chlenbem, najcześciej ludzie żyli w okolicy swoich siedlisk przez całe życie nie oddalając się od domu o wiecej niż dzień marszu.Pozostaje pewna grupa powsinóg i kupców którzy czesto do imienia dodawali miasto z którego pochodzili np Janisław z Sandomierza, w średniowiecznych dokumentach oczywiscie pojawił by sie stan danego Janisława, Pracowity czyt chłop, szlachetny czyt rycerz, pobozny znaczy kapłan lub zakonnik itd
  Kolejnym aspektem sa przydomki pochodzące od ojców i praprzodków, to wszystkie iroszkockie O'cośtamy i Mc Mac tamteśty, arabskie ibn [ben, bin w ang.] mówiace że się jest np synem Ladena. Czy żyjące we wschodniej słowiańszczyźnie Otczestwa, drugi po imieniu własnym człon naszej etykietki n.p. Alexy Andriejewicz Zubkow.
  no i pozostają imiona owych wyzej wymienionych szlachetnych. Z regóły dodawano im do imienia rodowe gniazdo lub najważniejsza miejscowośc która posiadali. Zatem np pan Jan z Kolna [1235]nie musiał byc zupełnie spokrewniony z panem Tomaszem z Kolna[1356] gdyz ten pierwszy sprzedał ową wies przodkom tego drugiego. itd
  Shao said...
  Każdy powinien nazwać swoją postać tak jak chce, jeśli ma chęć nazywać się Wacek z Nuln to ma prawo. Nie widzę powodów żeby ktokolwiek miał innym narzucać że Wacław brzmi lepiej, bo nie jest w niczym lepsze niż Herman czy Bulwan. Każdy niech robi co chce. :-)
  neurocide said...
  Jest dokładnie odwrotnie - to nie Słowianin wywodzi się od Slave'a lecz Slave wywodzi się od mieszkańców naszych ziem. W łacinie starożytnej niewolnik to zdaje się servus. Zaś Sclavus z któego wzięło się frnacuskie esclave a potem angielskie slave pochodzi z łaciny średniowiecznej.
  Marcin said...
  Według jednej z licznych hipotez określenie Słowianie jest słowem pochodzenia rdzennie słowiańskiego i wzięło się od “słowa”. Słowianie - byliby to zatem ludzie "znający słowa", potrafiący mówić, w odróżnieniu od innych ludów, z którymi Słowianie się zetknęli, a którzy posługiwali się niezrozumiałym dla nich językiem (Niemcy - "niemi, ludzie, którzy nie mówią (zrozumiałym językiem)"). Potwierdza to tezę, że ukształtowanie się etnicznej świadomości Słowian nastąpiło w momencie zetknięcia się ich z innymi ludami.

  Inna teoria mówi o obcej etymologii tego wyrazu, prawdopodobnie celtyckiego lub germańskiego pochodzenia. Badacze J. Peisker i H. Łowmiański określali pochodzenie nazwy Słowian od “slovy”- czyli błota. Tłumaczyli to upodobaniem naszych przodków do wilgotnych terenów. W tej kwestii nie ma jednak jednoznacznego wyjaśnienia.

  Koncepcja iz "Słowianin" wywodzi sie od slowa "slave" została wypromowano dosc dawno temu przez badaczy niemieckich starajacych sie udowodnic słowiańska niższość rasowa, jak widac ciagle ta koncepcja jest zywa
  triki said...
  Może i myśl przewodnia warta wpisu, ale tu ukazania w słabym świetle.

  Po pierwsze geneza słowa słowiański została błędnie przytoczona - o czym wyżej wspomniał inny użytkownik. Po drugie przytoczone przykłady imion - żeby zbytnio się nie rozpisywać - wybrane zostały bardzo wybiórczo. Bo czy nie mamy dość Wojtków, Władków i Sławków na co dzień, by jeszcze "zatrudniać" ich w RPG.

  No ale ja imiona słowiańskie lubię i wprowadzam do światów RPG. Wszak z ojca Sławiana, a ojcem Ziemowita jestem, co te słowa pisał - Gniewomir.

Post a Comment 

blogger templates | Make Money Online