czwartek, 31 grudnia 2015

Woda czyli XVI Figurkowy Karnawał Blogowy

Czas na mój wpis w XVI-tej odsłonie Figurkowego Karnawału Blogowego, tematem zaproponowanym przez Kendera na jego blogu Paint-Forge, jest Woda.
Przyznam, że miałem plan i chęci by zrobić coś na wypasie, a nic nie wyszło bo czas zjadło mi wszystko dookoła. Obiecuję że wrócę do tego projektu...
Na szybko byłem wstanie zrobić tylko coś bardzo prostego więc wykończyłem ujęcie wody. To mój produkt z oferty, którą mam na ebayu. W modelu są plexiglasowe strugi wody i jej powierzchnia w kształcie basenowej niecki. Wystarczy to skleić i jakoś to tam już wygląda. Lejąca się z kranów woda jest pofalowana, tego się nie czepiam ale płaskość lustra okrutnie mnie irytuje, jako że była okazja to dodałem fale. Użyłem Water Effektu Vallejo, jest to masa przypominająca krem, nakłada się ją szpatułką lub czymkolwiek, ja używam dentystycznych narzędzi. Gęstość masy pozwala na dowolne modelowanie fal. Nakładane warstwami, na już zaschnięte wcześniejsze, pozwala dodać trochę głębi i daje się barwić akrylem. W fontannie miałem już 2mm plexi więc tym razem wystarczyło dołożyć jedynie trochę ciapek, grubszych kleksów i zamieszać. Całość prac, bez malowania konstrukcji bo to miałem już zrobione wcześniej, zajęło mi z 5 minut. Pierwotnie chciałem zrobić fale w okręgach, interferujące ze sobą, ale wymiękłem przy drugim kręgu i ostatecznie darowałem, choć taki efekt jest przy odrobinie samozaparcia i czasu, jak najbardziej wykonalny. I fotki na koniec:

wtorek, 22 grudnia 2015

niedziela, 6 grudnia 2015

Samolot i bunkier przeklejka z BA-Banzai

Na moim drugim blogu Bolt Action Banzai, opisuję przygotowania do budowy dwóch nowych elementów terenu. Będzie to rozbity na bagnie samolot i betonowy bunkier zaszyty wśród skał. LINK

niedziela, 29 listopada 2015

Drzewo na bagnie XV FKB

W odpowiedzi na XV edycję Figurkowego Karnawału Blogowego którego tematem jest Podstawka, wziąłem i skończyłem Bagienne Drzewo. Głównym przeznaczeniem tej dioramki będzie przeszkadzajka na stół robiony pod Umbra Turris. Metody użyte przy bazie są w zasadzie typowymi, które stosuję przy podstawkach, tyle że tu było więcej miejsca na różne szaleństwa.
 Drzewko na bagnie, zacząłem dłubać już dość dawno temu, mniej więcej w tym samym czasie co cmentarne. Zbierałem pomysły i materiały, wygrzebałem trochę starych i dokupiłem trochę nowych posypek, chemii i dodatków, które w większości użyłem przy tym projekcie.
  Podobnie jak i pierwsze drzewko i to jest martwym bonsaiem osadzonym na płycie CD, do umocowania użyłem kleju polimerowego, obleśnie dużo przez co wysychał z tydzień. Został po nim gruby glut, który przelałem bejcą i miksem washy, zrobiło się brudno i czerwonawo. Miejscami dodałem kilka warstwami Water Effecta Vallejo, po wyschnięciu dał efekt przelewającej się wody. Na rzadki wikol, wychlapany gdzie popadło, wysypałem hebaciano-kawowy miks posypkowy, miał udawać miękką ziemię. Obiecałem kiedyś, że opiszę jak go przygotowuję, co niniejszym czynię:


PRZEPIS NA HERBACIANO-KAWOWY Mix POSYPKOWY by Gonzo
  1. Zaparz herbatę, wypij ją a przy ostatnim łyku pochwyć językiem torebkę i przytrzymaj ją w jamie ustnej. Teraz wyssij ją do cna! Ciumkanie może odrobinę niepokoić współlokatorów ale się nie przejmuj, ssij dalej, aż torebka będzie prawie sucha.
  2. Znajdź miejsce ciepłe i suche oraz odległe a znajdujące się poza zasięgiem, kotów, gospoś, żon, matek, sprzątaczek i dzieci, gdzie wypatroszyć będziesz mógł szczura z ust wyplutego. Jego zawartość rozsyp płasko na kartce papieru i niech schnie w spokoju.
  3. Z ekspresu do kawy wyciągnij nabój, po kawie już zaparzonej, o taki mniej więcej, ja używam kapsułek Chibo po żoninych porannych kawusiach. Sam kawy nie pijam...
  4. Tu jest trochę więcej dłubania, nabój trzeba obedrzeć ze skórki, zdjąć plastykową osłonkę, mokrą zawartość wytrzepać do jakiegoś pojemnika, odsączyć ile się da i dosypać do resztek herbacianych. Teraz niech sobie razem schną. Co jakiś czas zawartością kartki potrząsaj by odsłonić wilgotne granulki.
  5. Gdy suche już wszystko będzie, przesyp do słoika i używaj jako ziemistej posypki.

Epifity

W paru miejscach nawierciłem otwory w których osadziłem cięte laserem papierowe roślinki. Chwilę trwało zanim wykombinowałem jak je rolować. Użyłem w tym celu najmniejszej pincety którą mam. Na końcu gałązki dałem kropelkę supergluta. Listki powyginałem byle jak, są bardzo wąskie, poniżej 1mm, ich podginanie było strasznie irytujące. W pniu osadzałem je na wikol. Na koniec przemalowałem je błyszczącym lakierem Agamy. Lakier miejscami rozpuścił farbę na papierze, przez co raster fajnie się zlał.


Mech

Drzewo na bagnach musi być porośnięte mchem. W sumie jego zrobienie było prostsze niż pierwotnie myślałem. Po testach z gipsem, mikro-balonem i napełniaczem do żywic wyszło na to, że ten ostatni wysypany w dwóch warstwach na rzadki wikol wygląda najlepiej. Tak jak chciałem dał mięsistą strukturę i delikatne pory a przy tym dobrze się malował. Kolor na mchu to Dark Angel Green i Jade Green ze starej palety Citadelek. Mech pojawił się na pniu tylko w paru miejscach, nie chciałem przesadzić z jego ilością.



Bluszcz

Bluszcz był najłatwiejszy. Przykleiłem podłużnie wyrwane fragmenty na klej polimerowy. Bluszcz pochodzi z oferty Army Paintera, do kupienia choćby w Warchimerze. Wrzuciłem go układając w logiczny ciąg, od ziemi do szczytu drzewa, owijając wokół pnia i gałęzi.







Krzewinki

Na torfowiskach i bagniskach rosną różnego rodzaju krzewinki. Roślinki to Underbrush z Woodland Scenic, swoje opakowanie kupiłem w Jadarze. Tanie nie jest, ale bardzo fajne. Dwukolorowe miękkie spore kawałki gumo-gąbki, dobrze się klei na polimer. Myślałem z czego zrobić niebieskie kwiatki, aż w końcu wpadłem na pomysł by pokruszyć pumeks. Kupiłem pierwszy lepszy za 2pln w lokalnym kiosku. Starłem go na grubym papierze ściernym, z typowej pumeksowej kostki wyszło pół słoiczka niebieskiej posypki. Przyklejałem go do krzewinek na supergluta.


Trzcina

Dodałem kilka wiązek trzciny czy innego tataraku, w naturze taka roślina pewnie się na bagniskach nie pojawia ale co tam, wygląda fajnie i urozmaica podstawkę. Zrobiony szybko i bez zbytniego kombinowania. Zebrane w pęczek odcięte ze szczotki włoski skropiłem na końcówce superglutem. Gdy podeschło i się usztywniło przelałem całość zieloną bejcą, końcówki wytarłem resztą supergluta i wytarzałem w jasnych drobnych trocinach. Gałązki miejscami przemalowałem jasnym zielonym i piaskowym.





Zielone listki

Szczyt drzewa okalają drobne gałązki, postanowiłem dodać trochę jasnych zielonych listków. Gałązki metodycznie wymazywałem wikolem i obsypywałem najjaśniejszymi zielonymi trocinami jakie mam. Dało to ciekawy efekt. Od mrocznego dołu bagna do jasności góry świeżych wzrastających pędów.







Na koniec kilka fotek:

wtorek, 17 listopada 2015

Przymiarka do terenów

Wykańczam się przy wymyślaniu upiększenia podstawy pod zrujnowaną wieżę. Grzebiąc dziś na półkach w Jadarze znalazłem trochę fajnych rzeczy. Cięte laserem trawki, zassane ku inspiracji, obadam czy nie dałbym rady zrobić czegoś podobnego. Fixer do piachu i drobnego pyłu, swego czasu Arbal u siebie na blogu polecał coś podobnego, liczę na to że sprawdzi mi się przy mikro-balonie i gipsach z których chcę zrobić mchy. Lakier błyszczący Agamy, by pokryć nim liście i trawki oraz dwukolorową ciemno zieloną gąbczastą posypkę Woodland Scenic. Ostrzę zęby na masy teksturujące Wildera, jest ich kilkanaście do wyboru, każdy kolor w dwóch ziarnistościach. Zastanawiam się jeszcze nad kolorem. Przy okazji napiszę parę słów o podstawkach, jako odpowiedź na temat Figurkowego Karnawału Blogowego. Zapowiada się ciekawy weekend...

sobota, 31 października 2015

XIV Figurkowy Karnawał Blogowy - "Konwersja czyli jak z dwóch minusów tworzy się plus :)"

Figurkowy Karnawał Blogowy to szczytna idea zapoczątkowana przez Inkuba na jego blogu Wojna w Miniaturze. Tematem XIV odsłony FKB jest konwersja czyli "Konwersja czyli jak z dwóch minusów tworzy się plus :)"
Mocno się zapuściłem w temacie FKB, ech... parę razy już miałem prawie napisany post... cóż bywa. Tematu konwersji jednak nie mogę odpuścić. Konwertuję prawie cały czas, dłubanie w ludkach stawiam wyżej niż ich malowanie. Uwielbiam robić coś z niczego by z paru śmieci i bitsów urodzić jakiegoś nowego mutanta na półkę, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie pomalowany.
Z otchłani moich blogów wyciągnąłem kilka ciekawszych przykładów:

niedziela, 25 października 2015

Zdewastowana wieża WIP

Kilka fotek z prac nad rozwaloną wieżą. Przeznaczenie fantasy pod ludki 32mm, zdecydowanie Umbra Turris i "warhammery" niż Bolt. Dojdzie jeszcze trochę okien, trochę dziur w ścianach i jakiś prosty daszek. Wieża stanie na jakiejś górce otoczona resztkami murów... taki jest wstępny plan ale nie wiem jeszcze jak to się rozwinie...

Drzewko

 W założeniu miał to być wypełniacz do cmentarzyka, który będzie używany głównie podczas rozgrywek w Umbra Turris. Takie suche i martwe drzewo górujące nad równie żwawą okolicą. Podczas sadzenia roślinek koncepcja się jednak zmieniła a drzewko ożyło.
 Zacząłem od przyklejenia martwego drzewka do płyty CD, wokół niego dodałem górki, które miały stabilizować pień. Było trochę kłopotu z doborem kleju by nie stopił styroduru, stanęło ostatecznie na miksie polimerowego i wikolu. Schło ze dwa dni ale trzyma się dobrze. Górki obłożyłem cienkimi warstwami chusteczek nasączonymi rzadkim wikolem, ważne jest by samo spokojnie wyschło, przyśpieszanie suszarką czy lampą powoduje niepożądane skurczenia, podstawiłem na kaloryferze i po dobie wróciłem do dalszych prac.
 Owinąłem drzewko torebką foliową i taśmą papierową by dół spodkładować czarnym sprayem. Bez zabezpieczenia chusteczkami styrodur stopiłby się. I znowu kaloryfer. Po godzinie czy dwóch miałem pewność, że dobrze wyschło wziąłem się za obsypywanie ziemią. Miksem kawowo herbacianym na rzadkim wikolu obsypałem tam gdzie ziemia być powinna zostawiając czyste skałki. Dużym plusem herbacianej posypki jest to że ma fajny ziemisty wygląd, świetnie chłonie wikol, mocarnie się na nim trzyma i w zasadzie nie trzeba już tego malować. Gdy podeschło w kilku miejscach potraktowałem glebę odrobinę zielonym pigmentem, fajnie wniknął pomiędzy ziarenka posypki i lekko ją zabarwił. Skałki przejechałem drybrushem Deneb Stone, z drobnymi poprawkami na krawędziach Medium Grey Vallejo. W szparach dołożyłem trochę ciemnych pigmentów Kromlecha i miejscami na stokach jasnym szarym.
 Na koniec zostało najfajniejsze czyli sianie i sadzenie roślinek. Użyłem pięciu kolorów trawek, dwóch rodzajów tuftów i paru różnych posypek z syberyjskiego zestawu GF9. Po ostatniej wizycie w Jadarze miałem zestaw ciętych laserem listków, są niesamowicie realistyczne, listki o średnicy 2mm a mają nawet ogonki. Przykleiłem je w paru miejscach na skałkach i gałązkach drzewka. Końcówki gałązek wysmarowałem wikolem i obsypałem zielonymi trociami, wybrałem takie o lekko przygaszonej barwie by zbytnio nie ożywiać drzewka. W zagięciach konarów dodałem trochę suchych trawek a na szczycie, w jakimś takim mniej więcej płaskim miejscu, z najciemniejszej trawki którą mam gniazdo. Jajka to kulki z filtra do wody. Na pniu pomalowanym orzechową bejcą, pojawił się bluszcz. By dodać odrobinę kolorów posadziłem kilka żółtych kwiatków. Zapomniałem, że mam już patent na niebieskie. Pojawią się przy następnym drzewku. Na koniec całość zabezpieczyłem extra mocnym lakierem do włosów. I garść fotek:

piątek, 9 października 2015

Żywopłot ze zmywaka

Ciąg dalszy codziennych bojów, czyli jak dobrze jest rano wstać i wydłubać coś z niczego. Dziś żywopłot. Korzystając z szarości przedświtu zakradłem się z nożyczkami do kuchni by dokonać śmiałej kradzieży. Drżąc z zimna i niepewności, czy mnie ktoś na tej zbrodni nie przydybie, uciachałem kawałek gąbko-zmywaka, czystego nowego takiego prosto z opakowania, tak ze dwa centymetry z długości. Na deszczułkę po lodach, klejem na gorąco przymocowałem to co wykradłem. Żelaznym grzebieniem poszarpałem odrobinę krawędzie, żywopłot nie musi być zawsze równo uczesany, prawda? Drybrush grubym pędzlem i wikolem oraz posypka z jasnych zielonych trocin załatwiły temat młodych listków. Chciałem zrobić też jakieś zdechłe-opadłe ale nie mogłem znaleźć po ciemku pudełka. Patyczek przerażająco walił po oczach swoją naturalną drewno-golizną, więc dostało mu się z bejcy. Jak podeschło wikol +kawowo-herbaciana posypka posłużyła jako ogrodowa ziemia. Gdzieś po drodze tych prac, przetarłem boki żywopłotu drybruszując jasnym zielonym, by złamać ten upiorny turkusowo-zielony zmywaka. Trawki, tufty, kwiatki na wikol i supergluta i gotowe. Całość prac ze 40 minut. Fotki na deser a goblin z Umbry dla skali...

czwartek, 8 października 2015

Znacznik ze skrzynią i kilofem

Pierwszy ze znaczników do Umbra Turris, piracka skrzynia pełna skarbów (albo pająków), zależy co wypadnie w tabelce.
Szybka piłka, całość prac modelarsko-malarskich to może z godzina, wliczając w to podstawkę i malowanie. Chciałem wstawić łopatę ale gdzieś mi się zapodziała, a na robienie od zera nie miałem czasu ani ochoty. Użyłem więc przyciętego kilofa pochodzącego z zestawu krasnoludzkich górników by GW. Przypomniałem sobie skąd jest skrzynia! To produkcja rodzimego Mini Monsters.eu, ja mam ją jeszcze w wersji gipsowej, czyli stara być ona musi...
Nad malowaniem nie ma co się rozwodzić. Gips chłonął farbę, więc poszły ze trzy rzadkie warstwy, a może cztery kto by to spamiętał. Na to washe, dwa brązy i czarny na połączeniach z okuciami. Metal to Gunmetal Vallejo, plus czarny wash i Ryza Rust. Krawędzie Mitrhil Silver ale ciutkę tylko. Kilof to czarny zmieszany z Gunmetalem, plus czarny wash i przecierka Mithrilem. Kilof wygląda jak kotwica i chyba przemaluję stylisko na materiał drewno podobny. Trawki i tufty, do znudzenia taka samo od dłuższego czasu. I fotki trzy na koniec:

niedziela, 4 października 2015

Znaczniki i cmentarzyk WIP

Korzystając z fatalnego samopoczucia, podupadając na zdrowiu (przez katar), wpadłem w dobry (odpowiednio mroczny) nastrój by zmontować jakiś cmentarzyk. Elementy gipsowe kupiłem lata temu na Allegro, nie pamiętam od kogo ale było tanie i fajne. Beczki z zestawu pirackiego o którym pisałem jakiś czas temu. Postaci to stare kolumny z Rackhamu. Trochę styroduru, wikol i przegląd starych podstawek. Wyszło tego nadspodziewanie dużo. Przyda się do Umbry (wersje bez krzyży) a może nawet i Bolta. Skrzynki i beczki jako znaczniki skarbów do Umbry będą idealne. Jeszcze jakieś pokręcone drzewa, płotek z bramą i będzie fajny kawałek terenu.

piątek, 2 października 2015

Armatka do Umbra Turris

W świecie Umbra Turris występuje proch i większość ras może korzystać z jego dobrodziejstw. W liście ekwipunku mamy dostępne muszkiety, strzelby, garłacze, pistolety ale też i armatkę! Rzeczone działo jest mniejsze niż orkowy pistolet i mogą go używać jedynie małe rasy (niziołki, gobliny, krasnale) i mimo nikczemnych rozmiarów potrafi narobić zamieszania!
  Model składa się z lawety i lufy, jest maleńki ale nie pozbawiony detali. Wyraźnie widać różnego rodzaju słoje na deskach, kanciastość śrub, wycior i rozwiązany worek z prochem. Bardzo fajne!
 Malowanie rozpocząłem od położenia pędzlem białego podkładu Vallejo. Ostatnim razem używałem zwykłego białego i chyba było lepiej, mam wrażenie że pierwsza warstwa farby trzymała się lepiej. Metalowe modele często są w talku, którym posypywane są formy. Jak zawsze dokładnie przedmuchałem i wymiotłem szczotką jego drobiny.   Wybrałem trzy różne brązy, by odróżnić kolorem gatunki drewna użytego w konstrukcji lawet, kół i wyciora. Użycie washy jeszcze bardziej je zróżnicowało. Na koniec pobawiłem się trochę pigmentami Kromlecha. Brązem ubrudziłem wnętrze, z zewnątrz dodałem trochę kurzu i zieleni. Nadal mam na nie fazę i dobrze się bawię, myślę że sprawdziły się nawet na tak małym modelu.
  Działo przed malowaniem wymagało nawiercenia. Jako podkładu użyłem gunmetalu Vallejo, i to był chyba ostatni raz gdy go użyłem, nie podoba mi się kolor ani konsystencja farby, do tego dziwnie szybko się "glutuje". Armour wash plus drybush tin bitzem i jeszcze raz drybrush bitten copper załatwiły sprawę.
  Podstawka tak jak od pewnego czasu robię, drobiny kawy mieszanej z herbatą na rzadkim wikolu w dwóch, miejscami trzech warstwach, posypki na superglucie i tufty. Armatka mimo że mała nie zostawiła zbyt wiele miejsca na podstawce, więc tym razem jest bez kwiatków. Fotki na koniec:

środa, 30 września 2015

Battletech wraca!

Ekipa odpowiedzialna na komputerowego Shadowruna, odpaliła KS`a na kolejną grę spod marki FASA. Nowy komputerowy Battletech staje się faktem. Kasiora zebrana, teraz wystarczy poczekać. LINK

piątek, 25 września 2015

Skarb piratów... kolekcja Hachette

Błądząc po mojej wsi trafiłem do kiosku, bez większego skupienia przeglądałem okładki nowych pism, o dziwo był jeszcze jeden Pixel, poza tym nic ciekawego. Tocząc się do wyjścia wpadłem na pudło z jakimiś wyprzedażowymi starymi gazetami. Ponad ocean śmiecia wybijał się nagłówek Piratów z Karaibów pt "Zbuduje se (kolosalnom) Czarnom Perłe" by Disney... Wyciągnąłem ciut by zobaczyć co tam pod folijką się skrywa. Dostrzegłem trzy szpulki nici, robiących za potężne okrętowe liny. Dobra- myślę sobie - biorę! Dobrane grubości i wielkość szpulek były akceptowalne w cenie... 10pln, taką cenę rzuciła pani zza lady. Ciągnę za opakowanie, ale coś oporne idzie i ciężkie jakieś takie... w końcu wydobyłem i oczom nie wierzę co skrywało się głębiej... by nikt mi skarbu piratów nie porwał, rzuciłem się do kasy zapłacić. Torbę z zawartością wepchnąłem pod pachę i biegiem do domu zrobić un-foliing (no bo boxa nie było). Oto co znajdowało się w opakowaniu... przypominam jeszcze raz cenę, 10pln...

Tzw cover...

...wspominane liny (nitki)...

...bloczki i kołki, jak widać sporo...

...inne bloczki czy coś tam z morskiego osprzętu...

...10 cebrzyków...

... rączki do nich czy inne okucia, fototrawione, dwie blaszki...

... cięty laserem fornir...

...worek beczek, dwa rodzaje, rewelacyjne do normalnych ludków, (już je widzę jako znaczniki do Umbry!) i jeszcze dwie kotwice, ale to nie koniec...

... bo oto wyłania się pirat we własnej osobie... ale wypas, zaglądam do gazetki a tam...

... złamany patyczek z balsy, lub jakiegoś podobnego lekkiego drewna oraz...

... hektar płóciennych żagli!!

Sama gazetka okazała się był obszernym fragmentem instrukcji składania, z masą modelarskich sztuczek oraz paroma strona piracko karaibskiego fluffu z fotosami scen których nie kojarzę z filmów. Na koniec spis treści, ciekawie zapowiadają się numery zawierające lawety i działa! Coś czuję, że trzeba będzie poszukać po kioskach podobnych kartonów bo na www Hachette seria jest już niedostępna...